V dnešnom zrýchlenom, čoraz viac prepojenom a stresovom svete je potreba kvalitne prespatej noci dôležitejšia, ako kedykoľvek predtým. O dôležitosti a potrebe spánku sa dočítate v knihe Spánková revoluce.
Spoluzakladateľka a šéfredaktorka amerického spravodajského webu The Huffington Post prehlasuje, že to čo dnes potrebujeme je spánková revolúcia. Nachádzame sa totiž v kríze spôsobenej spánkovou depriváciou (dlhší stav bdelosti bez spánku, ktorý začína chýbať), ktorá má ďalekosiahle dôsledky – na naše zdravie, pracovný výkon, vzťahy a samozrejme, na našu spokojnosť. Je to jednoduché, ak chcete čokoľvek dosiahnuť, musíte sa v prvom rade najprv dobre vyspať a obnoviť svoj vzťah k spánku.
Pozrite si jej video o dôležitosti spánku, o ktorom hovorila na TED Woman.
Kniha je dostupná aj v pôvodnej anglickej verzii The Sleep Revolution.
Kniha Menej konať, viac byť je pozvánkou k oslobodeniu sa z područia výkonu, priepustkou smerom k rovnováhe, radosti a hlbším vzťahom.
„Strávila som roky vo väzení, žila som v zajatí výkonu. Vlastnú hodnotu som nachádzala v tom, koľko toho zvládnem. Mojou identitou bolo to, čo konám. No potom prišlo bolestivé zastavenie – a pozvanie vyjsť z väzenia von.“ , hovorí autorka Stanislava Gajdošová. Aj preto nevidíme, že sme zaneprázdnenosť povýšili na cnosť a zo seba urobili unavený stroj.
Ako sa z tohto bludného kruhu vymaniť? Povedie nás osobný príbeh autorky a jej skúsenosti z niekoľkoročného boja s vyhorením a jeho následkami. Je popretkávaný myšlienkami múdrych ľudí a kníh, výsledkami vedeckých štúdií, ale aj praktickými aktivitami a rozhovormi s odborníkmi. Vznikol tak knižný sprievodca, ktorý čitateľom pomôže zastaviť sa: učiť sa menej konať a viac byť.
Rozhovor s autorkou nájdete tu.
O tom, že pracovitosť nie je len cnosťou, a navyše prácu na 150% nikto neocení. Známe české osobnosti v knihe Vyhořet může každý otvorene opisujú, ako ich maximálne nasadenie priviedlo do pekiel.
Český televízny a rozhlasový moderátor Aleš Cibulka, mezzosopranistka Dagmar Pecková a športová reprezentantka majsterka sveta v aerobiku Olga Šípková otvorene opisujú svoj príbeh. Tému po odbornej stránke spracovali MUDr. Radkin Honzák a publicistka Agáta Pilátová. Kniha prináša cenné rady, ako sa syndrómu vyhorenia vyhnúť, a čo všetko môžete spraviť pre to, aby sa vám to nestalo. Poučte sa z chýb druhých – ak chcete horieť, a nie vyhasnúť. Zhodujú sa, že najdôležitejšie je okamžite vyhľadať pomoc.
Rozhovor s autormi knihy nájdete na tomto linku.
Skutočné príbehy ľudí, ktorí zažili syndróm vyhorenia a rozhodli sa o nich prehovoriť nájdete v knihe Nevyhorení.
Kniha Nevyhorení ukazuje skutočné príbehy 21 ľudí, ktorí si prešli vyhorením a rozhodli sa prehovoriť neraz aj o tých najťažších chvíľach svojho života. Skúsenosti Slovákov a Sloveniek však dokazujú, že aj keď ide o vážnu diagnózu, existuje z nej cesta von. V jednom z rozhovorov nájdete aj príbeh nášho psychológa Matúša Bakytu. Vyhorením si sám prešiel a dnes pomáha ľuďom zvládnuť ich cestu.
Matúšov príbeh, ktorý nájdete v knihe si môžete prečítať na tomto odkaze.
Kniha Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření je napísaná pre ľudí, ktorí sú pod silným tlakom stresorov a mohli by sa kandidátmi na vyhorenie pomerne ľahko stať.
Syndróm vyhorenia je stav kompletného fyzického aj duševného vyčerpania s možnými vážnymi zdravotnými dôsledkami. Po tejto knihe by mali siahnuť všetci, ktorí žijú a pracujú pod silným tlakom – vtedy sú na vyhorenie najnáchylnejší. Český autor Radkin Honzák viedol desať rokov Oddelenie lekárskej psychológie, psychoterapie a psychosomatiky 1. lekárskej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe.
K aktuálnym otázkam sa Radkin Honzák trefne vyjadruje na svojom blogu.
Potrál Vyhorenie.sk je zapojený do partnerského systému kníhkupectva Martinus. Kúpou knihy cez odkaz na našej stránke nás podporíte. Cena kníh pritom nie je navýšená, kníhkupectvo sa s nami podelí o časť svojho zisku. Za vašu podporu vám ďakujeme.
Knihy, ktoré pomáhajú prevencii syndrómu vyhorenia postupne dopĺňame. Máte tip na knihu, ktorú by ste odporučili naším čitateľom? Pošlite nám ju na info@vyhorenie.sk.